První a poslední krok při háčkování hraček (Tipy a triky)
- Bjůví
- 4. 2. 2018
- Minut čtení: 2

Dlouho jsem se rozmýšlela, jak tento blog začít. A nakonec jsem usoudila, že vzhledem k tématu, které zde budu probírat nejčastěji (háčkované hračky), by bylo nejvhodnější si na úvod představit jakým způsobem se nejčastěji začínají a jak se hračky dokončují.
Prvním krokem je přichystat si k tomu důležitý materiál, patřičnou přízi, a její tloušťce odpovídající háček. Toto je velmi důležitý krok, ač se může zdát tato informace jako zbytečná, je důležité si před začátkem projektu nakoupit přízi o jednotné tloušťce a té se držet. V mích úplných začátcích se mi mnohdy stávalo, že jsem háčkovala ze zbytků, které jsem našla různě po bytě poschovávané. A nikdy to nedopadlo tak jak jsem si představovala, předloha byla vždy mnohem krásnější než můj výsledek. Proč tomu tak bylo? Nejčastěji právě proto, že jsem neuváženě použila různě široké příze. Bohužel už asi nenajdu první fotografie těchto prvních pokusů, kdy medvídci a zajíčci připomínali spíše děsivé mutanty. Proto si myslím, že je důležité hned v úvodu na tuto informaci upozornit. U každého mého návodu najdete přesný popis jakou přízi jsem použila a jakou velikost háčku. Tvořím převážně z českých přízí, snadno dostupných značek.
V této fázi jste zvládli první krok k vytvoření své vlastní hračky. Většina komponentů se tvoří tak, že se háčkuje v kruhu a začíná se tzv.: Kouzelným kroužkem/Magic ring. Dlouho jsem ho odmítala, protože jsem nebyla s to pochopit jak "na něj", ale s odstupem času, musím uznat, že je rozhodně praktičtější se jej naučit. Díky němu Vám v končetinách a hlavách nebudou zůstávat sice miniaturní, přesto otvůrky, kterými se snaží prorvat si cestu ven výplňový materiál. Přes všechna možná schémata a nákresy, na které jsem na internetu narazila jsem nebyla schopna kouzelný kroužek zopakovat, nakonec mi pomohlo výukové video. Jedno takové jsem natočila i pro Vás.
Dalším důležitým, přesto opomíjeným faktem je, že když háčkujete nezapomínejte dostatečně utahovat jednotlivé stehy. Pokud byste přesto chtěli háčkovat volnějšími stehy, pak doporučuji vyplnit hračku například vatou, ale rozhodně bych nevyplňovala takový výrobek PES kuličkami. Obě výplně mají své výhody i nevýhody, já osobně upřednostňuji PES kuličky, protože umí vyplňovat prostor a rozpínají se, hračky jsou krásně měkké a poddajné, jedná se o materiál, který je možné vyprat v pračce a přitom neztratí své vlastnosti. Ale vraťme se k vatě, pokud se Vám nechce hračku utahovat vyplňte ji vatou, protože PES kuličky jinak budou vylézat všemi směry a hračka pak vypadá, že nezdravě pelichá.
V neposlední řadě Vám práci na háčkované hračce usnadní ještě několik nástrojů, bez kterých já si už háčkování a dokončování výrobků nedovedu představit. Je to obyčejná kancelářská sponka, kterou si označuji začátek každé řady, dlouhá pinzeta, pomocí které jdou velmi dobře vyplnit i ty nejmenší součástky, a nakonec jsou to umělohmotné jehly, které mají veliké ouško, kterým protáhnete sebesilnější přízi.

Toto je jedno z mých oblíbených bájných zvířat, gryfin (napůl orel napůl lev) takto hračka vypadá těsně před sešitím. Můžete se těšit nejen na gryfiny, ale také na draky, jednorožce, skřítky a mnoho dalších krásných hraček.
Comments